cell phone and internet connection does not work


  • HI I HAVE JUST FITTED IN MY CAR, BMW X3 F25 2013 A DASAITA SYSTEM, CODE: HD5343-H10

    NOW I HAVE FOUND THAT EVEN IF THE SYSTEM RECOGNIZES THE PHONE SIM, THE PHONE DOES NOT WORK, AS THE INTERNET CONNECTION DOES NOT WORK. DO YOU KNOW IF IT IS POSSIBLE THROUGH SETTINGS TO SOLVE MY PROBLEM? ALL THE PART RELATED TO THE PHONE, BLUETOOTH AND GPS DO NOT WORK GREAT. THE SIM IS WORKING, IF THEY CALL ME ON THAT NUMBER, THE DEVICE DOES NOT RING BUT WARN ME OF THE MISSED CALL. WHAT CAN I DO?



  • SALVE HO APPENA MONTATO SULLA MIA AUTO, BMW X3 F25 2013 UN SISTEMA DASAITA, CODICE : HD5343-H10

    IL SISTEMA RICONOSCE LA SIM DEL TELEFONO, MA IL TELEFONO NON FUNZIONA, COME NON FUNZIONA LA CONNESSIONE INTERNET. SAPETE SE è POSSIBILE TRAMITE IMPOSTAZIONI RISOLVERE IL MIO PROBLEMA? NON MI FUNZIONA TUTTA LA PARTE LEGATA AL TELEFONO, BLUETOOTH E GPS VANNO ALLA GRANDE. LA SIM è FUNZIONANTE, SE MI CHIAMANO A QUEL NUMERO IL DISPOSITIVO NON SUONA MA MI AVVISA DELLA CHIAMATA PERSA. COSA POSSO FARE?


  • IM also having similar issues with my phone connection. i can no longer connect my Iphone hotpsot to my dasaita unit. How do we fix this. the unit is also no longer reading my USB as an update.


Please login to reply this topic!